Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
left right close

Vladimír Mečiar

> Slovakia > Politicians > Ľudová strana - HZDS > Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar is ready for your opinion, support and vote. Vote online NOW!
ĽS-HZDS
 
photo Vladimír Mečiar

Vladimír Mečiar - for

Slovenský politik. | A Slovak politician.
 NO! Vladimír Mečiar

Vladimír Mečiar - against

Kliknite, pokiaľ nepodporujete tohto politika. Povedzte, prečo. | Click, if you do not support Vladimír Mečiar. Say why.

Online election results for "Vladimír Mečiar" in graph.

graph
> Vladimír Mečiar >

Biography

[+] ADD

SLK:

 

JUDr. Vladimír Mečiar, Dr. h. c. (* 26. júl 1942, Zvolen) je slovenský politik. Bol prvým a tretím predsedom vlády Slovenskej republiky v 90. rokoch 20. storočia, často označovaný za autoritatívneho politika. S jeho obdobím vládnutia sú spojené viaceré závažné politické i ekonomické kauzy na Slovensku po novembru 1989, ktorých vyšetrenie a objasnenie znemožnili ním prijaté tzv. Mečiarove amnestie v roku 1999.

 

Politické pôsobenie

Do politického života vstúpil roku 1962, keď sa stal členom KSČ. Prvé skúsenosti zbieral na poste predsedu mestského výboru v Žiari nad Hronom. Pre odpor voči vpádu vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968 musel z tohto postu odísť a roku 1970 bol vylúčený zo strany. Nastúpil do Závodov ťažkého strojárstva v Dubnici nad Váhom, kde pracoval ako tavič a popri práci diaľkovo vyštudoval právo na Univerzite Komenského v Bratislave. Po ukončení štúdií v roku 1974 nastúpil do závodu Skloobal Nemšová, kde pracoval ako podnikový právnik.

 

Po prvých slobodných voľbách v roku 1990 vytvorila vládu na Slovensku koalícia VPN, Kresťanskodemokratické hnutie a Demokratická strana. Vďaka popularite sa po voľbách ocitol v roli hlavného a de facto jediného kandidáta víťaznej VPN na predsedu slovenskej vlády v rámci česko-slovenskej federácie. V tejto funkcii pôsobil od 27. júna 1990 do 23. apríla 1991. Po vyostrení konfliktu s vedením VPN ho parlament koncom marca odvolal z funkcie predsedu vlády. Platforma ZDS sa po tomto pretransformovala na politickú stranu Hnutie za demokratické Slovensko. Vladimír Mečiar bol 22. júna 1991 zvolený za predsedu HZDS.

 

Po voľbách roku 1992, v ktorých HZDS zvíťazilo, sa 24. júna 1992 znova stal predsedom vlády Slovenska (najprv v rámci Česko-Slovenska, od 1. januára 1993 samostatného Slovenska). Ako predseda Slovenskej vlády sa podieľal na rokovaniach s českými predstaviteľmi ohľadom rozdelenia Česko-Slovenska. Úrad predsedu vlády zastával do 14. marca 1994, kedy bola jeho vláda odvolaná a nastúpila vláda Jozefa Moravčíka. Po voľbách koncom roka 1994, v ktorých jeho strana opäť zvíťazila, bol od 13. decembra 1994 do 29. októbra 1998 znovu predsedom vlády SR.

 

Po voľbách v roku 1998, v ktorých opäť tesne zvíťazil, nebola jeho strana schopná vytvoriť koalíciu a preto sa predsedom vlády stal Mikuláš Dzurinda. Vladimír Mečiar, hoci bol lídrom kandidátky HZDS, do poslaneckej lavice nezasadol. Vzdal sa funkcie poslanca a na jeho miesto nastúpil ako náhradník Ivan Lexa.

 

HZDS pod vedením Vladimíra Mečiara zvíťazilo aj vo voľbách v roku 2002, ale znovu nebolo schopné vytvoriť vládu a preto zostalo naďalej v opozícii. Vládu vytvorila opäť koalícia na čele s premiérom Mikulášom Dzurindom. V roku 2003 bolo HZDS premenované na ĽS-HZDS.

 

Vladimír Mečiar bol opätovne zvolený za predsedu ĽS-HZDS aj 4. júna 2005 na sneme strany v Prešove. Bol jediným kandidátom na funkciu predsedu a hlasovalo za neho 255 z 257 delegátov s hlasom rozhodujúcim. Vladimír Mečiar je najdlhšie „slúžiacim“ lídrom politickej strany na Slovensku. Za 14 rokov výkonu funkcie našiel iba dvakrát vyzývateľa na súboj o predsednícku stoličku - v roku 1993 sa o to na republikovom sneme v Trnave pokúsil Milan Kňažko a v roku 2007 Viliam Veteška, ktorý musel pre zdravotné komplikácie tesne pred snemom z kandidatúry odstúpiť.

 

Vo voľbách v roku 2010 ĽS-HZDS nezískalo ani 5% hlasov a žiadni jeho kandidáti sa tak nedostali do parlamentu. Pred konaním parlamentných volieb v roku 2012 Mečiar oznámil odchod vedenia strany, vrátane jeho osoby, v deň po voľbách v prípade, že HZDS-ĽS nedosiahne dobrý výsledok. Strana nedostala podporu ani 1% voličov. Svoj odchod oznámil 26. apríla rokovaní straníckeho grémia.

 

zdroj

 

 

ENG:

 

Vladimír Mečiar or "Mr. M" (born 26 July 1942) is a former Slovak politician who served three times as Prime Minister of Slovakia serving from 1990 to 1991, from 1992 to 1994, and from 1994 to 1998. He is the leader of the People's Party - Movement for a Democratic Slovakia (ĽS-HZDS). Mečiar led Slovakia to disengagement from the Czech Republic in January 1993 and was one of the leading presidential candidates in Slovakia in 1999 and 2004. He has been cr. ticised by his opponents as well as by Western political organisations for having an autocratic style of administration.

 

source

28.7.2010

updated: 2013-09-05

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site.

If the text contains an error, incorrect information, you want to fix it, or even you would like to mange fully the content of the profile, please contact us. contact us..


 
meciar 90s, vláda Vladimíra Mečiara, vladimir meciar facebook, vladimir meciar, "vladimír mečiar" životopis and more...
load menu