Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
left right close

Ramiz Alia

> Albania > Politicians > Partia Socialiste e Shqipërisë > Ramiz Alia
Ramiz Alia is ready for your opinion, support and vote. Vote online NOW!
PS
 
photo Ramiz Alia

Ramiz Alia - for

Ishte një politikan shqiptar dhe burrë shteti. Vdiq në vitin 2011. | Was an Albanian politician and statesman. Died in 2011.
 NO! Ramiz Alia

Ramiz Alia - against

Kliko, nëse ju nuk e mbështesin Ramiz Alia. Thuaj pse. | Click, if you do not support Ramiz Alia. Say why.

Online election results for "Ramiz Alia" in graph.

graph
Graph online : Ramiz Alia
Full functionality only if Javascript and Flash is enabled
SQI: Ramiz Alia lindi më 18 tetor 1925 në Shkodër dhe vdiq më 7 tetor 2011 në Tiranë pasi vuante nga një komplikacion në mushkëri, (trenboembolia pulmonare). Ai u diplomua në shkollën e Partisë në Moskë (1954). Alia është një nga figurat më të rëndësishme të Partisë së Punës së Shqipërisë, i cili udhëhoqi Shqipërinë mes viteve 1984 – 1990. Gjatë kësaj periudhe Ramiz Alia ka kryer detyra të larta në drejtim të PPSH-së, rrjedhimisht edhe të shtetit shqiptar. Detyrat më të rëndësishme kanë qenë: Sekretar i Parë i KQBRPSH (1949-1955), Ministër i Arsimit ...
for32against   Sipas mendimit tim Ramiz Alia është mjaft i mirë politikan. Për shembull, për shkak se ... (nëse kam kërkuar të shkruaj pse, kam shkruar këtu), positive
for3against   nje ish antar i brojes politike dhe si president i shqipris nuk ka per te pasur shqipria sot un do te mbetem ne zemren e partis punes shqipris qe e ndetoi shqiprin, alfred
for33against   Unë nuk pajtohem. Ramiz Alia është zgjedhje e keqe. Për shembull, për shkak se ... (nëse kam kërkuar të shkruaj pse, kam shkruar këtu), negative
Current preference ratio
for Ramiz Alia

Medreseja, investime pas 20 vjetësh në zonën ku humbi Ramiz


Ka të paktën 20 vjet që nuk është bërë asnjë investim për Bllokun 34/1, ose siç njihet, zona te Medreseja në Tiranë. Pjesa më e madhe e banorëve janë autoktonë të vjetër dhe dëshmojnë për harresën në të cilën është lënë kjo lagje. Në vitin 1991, me votën e tyre i hoqën të drejtën Ramiz Alisë për t’u bërë deputet duke mbështetur inxhinierin Franko Kroqi që fitoi garën. Por të ...


Ramiz Alia: Në Malin me Gropa, ka gropa dhe jo kufoma


Nga: TEDI BLUSHI Një muaj pas hyrjes në ambasadat e huaja të mijëra shqiptarëve dhe gati një vit pas rënies së Murit të Berlinit, diktatori i fundit i komunizmit në Shqipëri, Ramiz Alia vendosi të thërrasë në datën 12 gusht 1990 një takim me intelektualët kryesorë të kohës, për të biseduar jo vetëm mbi gjendjen e krijuar në vend, por edhe për ndryshimet që po ndodhnin në vendet e Lindjes pas 9 nëntorit 1989. Në cilësinë e Sekretarit ...


Berisha: Ramiz Alia arrestoi Nexhmijen


"Ish-Presidenti i vendit, Ramiz Alia, është njeriu që arrestoi Nexhmije Hoxhën". Kështu ka deklaruar mbrëmë Kryeministri i vendit, Sali Berisha, teksa është pyetur për raportet e tij me Enver Hoxhën, Nexhmije Hoxhën dhe Ramiz Aline.Për këtë të fundit, Kryeministri Berisha tha mbrëmë në emisionin "Log", se ishte pikërisht ai, i cili e arrestoi. "Nexhmijen e arrestoi Ramizi. Kurthet e pallateve të kuqe kanë qenë më bizantinet. E arrestoi Ramizi, sepse shembja e Causheskut u ...


[TOP 4]

> Ramiz Alia > News

Mustafaj: Ju tregoj të pathënat e Dhjetorit ’90
Nga Blendi Fevziu-“Opinion”, TVklan-Dhjetor2011 INTERVISTA/ Shkrimtari dhe politikani i
Shkrime gazetash që flasin mbi firmën e Kristaq Ramës në dënimet me vdekje
Gazeta 55: 1988/Kristaq Rama firmosi vendimin me vdekje në litar për poetin Havzi Nela BotaSot: Ja s
Peter Lucas komenton vdekjen e Ramiz Alisë
Shkrimtari dhe gazetari shqiptaro-amerikan Peter Lucas, i cili vizitoi për herë të parë Shqipërinë në vitin 1988 dhe që ndoqi më pas rënien e komunizmit si korrespondent i Boston Herald, mendon se Alia ishte një njeri i mirë, por qe gjithashtu i burgosur nën prangat e trashëgimisë së Hoxhës. Sipas tij, Alia nuk diti të […]
BotaSot: Ja si Kristaq Rama vendosi për varjen në litar të poetit Havzi Nela
BotaSot: Ja si Kristaq Rama vendosi për varjen në litar të poetit Havzi Nela … Kristaq Rama, k 
jeta e ramiz alia, ramiz alia premio nobel, ramiz alia biografia e tij, marketingramiz and more...
load menu