Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
left right close

Mirek Topolánek

> Czech Republic > Politicians > Občanská demokratická strana > Mirek Topolánek
Mirek Topolánek is ready for your opinion, support and vote. Vote online NOW!
ODS
 
photo Mirek Topolánek

Mirek Topolánek - for

Bývalý český politik. | A former Czech politician.
 NO! Mirek Topolánek

Mirek Topolánek - against

Klikněte, jestliže Mirka Topolánka nepodporujete. Řekněte proč. | Click, if you do not support Mirek Topolánek. Say why.

Online election results for "Mirek Topolánek" in graph.

graph
> Mirek Topolánek >

Biography

[+] ADD

CZE:

 

Mirek Topolánek (* 15. května 1956 Vsetín) je bývalý český politik, v letech 2002–2010 druhý předseda Občanské demokratické strany a v období 2006–2009 předseda vlády České republiky. Od ledna do května 2009 byl také předsedou Rady Evropské unie.

 

Politická kariéra

Před listopadem 1989 nebyl politicky organizován v žádné straně. V roce 1996 byl zvolen do senátu za obvod č. 70, Ostrava-město. V letech 1998–2002 byl předsedou senátního klubu ODS a od roku 2002 do roku 2004 pak byl místopředsedou Senátu. V listopadu 2002 se stal po Václavu Klausovi předsedou ODS.

 

Za dobu Topolánkova předsednictví ODS vyhrála tato strana volby senátní, krajské, evropské, komunální a v roce 2006 i volby do Poslanecké sněmovny. V roce 2008 již jako strana vládní ODS drtivě prohrála krajské a senátní volby a ztratila tak všechny své hejtmany a rovněž i nadpoloviční většinu v senátu.

 

Nejvyšší stranickou funkci však Topolánek i po těchto volbách, stejně jako v letech 2004 a 2006, obhájil. V roce 2006 byl ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky volebním lídrem v Praze a získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů v těchto volbách.

 

15. září 2009 rezignoval na svůj poslanecký mandát poté, co ČSSD oznámila, že nebude hlasovat pro rozpuštění poslanecké sněmovny, které by umožnilo vypsání předčasných parlamentních voleb. V debatě v České televizi pak oznámil, že zvažuje setrvání v politice i v čele ODS.

 

1. dubna 2010 rezignoval na post volebního lídra ODS kvůli skandálním výrokům pro časopis LUI. Jeho pravomoci přešly na pověřeného místopředsedu a volebního lídra pro parlamentní volby 2010 Petra Nečase, který stranu povede až do příštího volebního kongresu, na kterém bude zvolen nový předseda. Na post předsedy strany pak oficiálně rezignoval 13. dubna 2010, den po zasedání výkonné rady.

 

zdroj

 

 

ENG:

 

Mirek Topolánek (born 15 May 1956) is a former prime minister of the Czech Republic and former President of the European Council. A member of the Civic Democratic Party, he was chairman of the center-right party between November 2002 and March 2010, succeeding Václav Klaus, who was elected President in 2003.

 

On 24 March 2009, Topolánek announced his resignation as Prime Minister – and that of his governing coalition, after it lost a no-confidence vote in the Czech House of Deputies. He remained in office until 8 May, at which point Jan Fischer. took office as an independent Prime Minister leading an interim caretaker government.

 

source

25. 2. 2013

updated: 2013-10-09

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site.

If the text contains an error, incorrect information, you want to fix it, or even you would like to mange fully the content of the profile, please contact us. contact us..


 
topolánek vae, ode topolanek, topolánek, mirek topolánek miroslav, Miroslav Topolánek, miroslav topolanek žívotopis, vláda jedniček and more...
load menu