Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
left right close

Jan Švejnar

> Czech Republic > Politicians > Jan Švejnar
Jan Švejnar is ready for your opinion, support and vote. Vote online NOW!
Nestraník
 
photo Jan Švejnar

Jan Švejnar - for

Česko-americký ekonom, profesor a politik. | A US-based, Czech-born economist and politician.
 NO! Jan Švejnar

Jan Švejnar - against

Klikněte, jestliže Jana Švejnara nepodporujete. Řekněte proč. | Click, if you do not support this candidate. Say why.

Online election results for "Jan Švejnar" in graph.

graph
> Jan Švejnar >

Biography

[+] ADD

CZE:

 

Prof. Jan Švejnar, M.A., Ph.D., (* 2. října 1952 Praha) je česko-americký ekonom, v současnosti působící jako profesor a jako ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku (Center on Global Economic Governance) na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a jako vedoucí projektu think tanku IDEA. V roce 2008 kandidoval na post prezidenta České republiky.

 

Politická činnost

14. prosince 2007 oznámil svoji kandidaturu na post prezidenta České republiky. Podporu jeho kandidatuře vyslovila Strana zelených a ČSSD, senátorské kluby Klub otevřené demokracie a SNK, a také bývalý český prezident Václav Havel. ODS, která v prezidentské volbě podporovala Václava Klause, Švejnara kritizovala, například kvůli jeho působení v ČSOB. Švejnar ale v mediích připomněl, že přestupy představitelů vrcholového byznysu do politiky jsou ve světě zcela běžné, a přislíbil, že pokud by se stal prezidentem, na svou funkci v ČSOB by rezignoval. Další kritika směřovala na jeho druhé, americké občanství, KSČM ho dokonce vyzvala, aby se ho vzdal výměnou za hlasy jejich volitelů. Jan Švejnar později přislíbil, že by se ho v případě zvolení vzdal. Další výtkou byla také údajná Švejnarova nedostatečně podrobná orientace v české politice. V první volbě prezidenta, která proběhla ve dnech 8. a 9. února 2008 nebyl Švejnar ani jeho protikandidát Václav Klaus zvolen. Švejnar ve třetím kole volby obdržel 113 hlasů, ke zvolení jich potřeboval nejméně 140. V druhé volbě se opět utkal s Václavem Klausem, který byl ve třetím kole zvolen s počtem 141 hlasů oproti Švejnarovým 111 hlasům.

 

V senátních volbách na Strakonicku v roce 2008 podporoval kandidáta ČSSD Miroslava Krejču. Před volbami do EP v roce 2009 Švejnar podpořil stranu SNK ED, resp. jejího kandidáta Lukáše Macka (svého politického poradce z prezidentské kampaně roku 2008), a jako političku (ženu) také členku SZ Kateřinu Jacques. Na podzim roku 2009 jej Strana zelených nominovala na post eurokomisaře. Vláda však zvolila tehdejšího ministra Štefana Füleho.

 

zdroj

 

 

ENG:

 

Jan Švejnar (born October 2, 1952) is a USA-based, Czech-born economist. He was an unsuccessful candidate for the 2008 election of the President of the Czech Republic.

 

Professor Švejnar is Director of the Center on Global Economic Governance and Professor of International and Public Affairs at Columbia University. He is also a founder and Chairman of CERGE-EI in Prague (a joint workplace of the Charles University in Prague and Economics Institute of the Academy of Sciences of the Czech Republic that offers an American-style Ph.D. program in economics that educates the new generation of economists for Central-East Europe and the Newly Independent States). He also served as the Chairman of the Supervisory Board of ČSOB Bank (until November 2007) and Co-Editor of the Economics of Transition. He is also a Fellow of the European Economic Association and Research Fellow of the Centre for Economic Policy Research (London) and Institute for the S. udy of Labor (IZA, Bonn).

 

source

15.9.2012

updated: 2013-10-09

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site.

If the text contains an error, incorrect information, you want to fix it, or even you would like to mange fully the content of the profile, please contact us. contact us..


 
CERGE-EL, jan švejnar, Prof. Jan Švejnar, jan svejnar, Katherine Terrell Švejnarovou, jan švejnar transformace, svejnar, jan švejnar - životopis, foto jana bobosikova and more...
load menu