Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
left right close

František Mikloško

> Slovakia > Politicians > František Mikloško
František Mikloško is ready for your opinion, support and vote. Vote online NOW!
KDS
 
photo František Mikloško

František Mikloško - for

Slovenský politik. | A Slovak politician.
 NO! František Mikloško

František Mikloško - against

Kliknite, pokiaľ nepodporujete tohto politika. Povedzte, prečo. | Click, if you do not support František Mikloško. Say why.

Online election results for "František Mikloško" in graph.

graph
> František Mikloško >

Biography

[+] ADD

SLK:

 

RNDr. František Mikloško (* 2. jún 1947, Nitra) je slovenský politik a bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, mladší brat Jozefa Mikloška.

 

V roku 1971 ukončil štúdium matematiky na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. V rokoch 1971 až 1983 pracoval v Ústave technickej kybernetiky SAV v oblasti numerickej matematiky. V rokoch 1983-89 pracoval ako robotník. Pred rokom 1989 bol disident, aktivista takzvanej Tajnej cirkvi. Patril k organizátorom tzv. Bratislavského Veľkého piatku, významnej pokojnej verejnej manifestácie veriacich za náboženskú a občiansku slobodu v roku 1988, známej aj pod názvom Sviečková manifestácia.

 

František Mikloško sa v novembri 1989 stal členom Koordinačného výboru Verejnosti proti násiliu. V roku 1992 sa stal členom Kresťanskodemokratického hnutia. Od roku 1990 bol poslancom Slovenskej národnej rady a Národnej rady Slovenskej republiky. V rokoch 1990 – 1992 pôsobil vo funkcii predsedu SNR.

 

V roku 2004 kandidoval v prezidentských voľbách a získal 6,51% hlasov. Ďalej pôsobil ako poslanec NR SR. Bol členom výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien. V slovenskom parlamente pôsobil ako jediný nepretržite od 1. marca 1990 až do júla 2010.

 

6. júla 2007 sa ako šesťdesiatročný po prvý raz oženil. Jeho manželka Jana (za slobodna Sasínová) pochádza z Moravy a je od neho mladšia o 20 rokov. 21. februára 2008 oznámil Mikloško, spoločne s Vladimírom Palkom, Rudolfom Bauerom a Pavlom Minárikom odchod z KDH. Založili novú politickú stranu Konzervatívni demokrati Slovenska. Dňa 29. júla 2008 ohlásil František Mikloško svoju opätovnú kandidatúru na prezidenta za KDS. V prvom kole získal 5,42%, skončil na treťom mieste, do druhého kola sa nedostal.

 

zdroj

 

 

ENG: 

 

František Mikloško (born 2 June 1947, Nitra) is a Slovak politician. He is a member of the National Council of the Slovak Republic and a former member of Christian Democratic Movement. Mikloško was Speaker of the Slovak National Council from 1990 to 1992. Mikloško is the longest-serving member of parliament in Slovakia. He was also a candidate in the 2004 presidential election and the 2009 presidential election. Mikloško did not participated in 2010 parliament election and retired from politics.

 

On March 12, 2008, František Mikloško, together with Vladim&iac. te;r Palko, Pavol Minárik, and Rudolf Bauer, established a new party called Conservative Democrats of Slovakia.

 

source

28.7.2010

updated: 2013-09-06

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site.

If the text contains an error, incorrect information, you want to fix it, or even you would like to mange fully the content of the profile, please contact us. contact us..


 
ján mikloško, mikloško, fr. mikloško, františek mikloško rndr, frantisek miklosko, miklosko frantisek, františek mikloško biography in english, František Mikloško s manželkou and more...
load menu