Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
left right close

Albert Pintat

> Andorra > Politicians > Partit Liberal d'Andorra > Albert Pintat
Albert Pintat is ready for your opinion, support and vote. Vote online NOW!
PLA
 
photo Albert Pintat

Albert Pintat - for

Un polític andorrà, economista i empresari. | An Andorran politician and economist.
 NO! Albert Pintat

Albert Pintat - against

Feu clic a, si no el suport Albert Pintat i Santolària. Dir per què. / Click, if you do not support Albert Pintat. Say why.

Online election results for "Albert Pintat" in graph.

graph
Graph online : Albert Pintat
Full functionality only if Javascript and Flash is enabled
> Albert Pintat >

Biography

[+] ADD

CAT:

 

Albert Pintat Santolària, nascut el 23 de juny de 1943, és un polític andorrà, economista i empresari. Des de l'any 2005 fins al 2009 va ser el cap de govern d'Andorra. És llicenciat en Ciencies Econòmiques per la Universitat Catòlica de Friburg, Suïssa. A més a més, des de novembre de 2005 fins l'abril de 2009 va ser president del Partit Liberal d'Andorra, en substitució de Marc Forné i Molné, i succeït per Joan Gabriel i Estany.

 

Càrrecs

  • 2005-2009: cap del govern d'Andorra
  • 2001-2004: ambaixador a Suïssa i al Regne Unit de Gran Bretanya i Irlanda del Nord
  • 1997-2001: ministre de Relacions Exteriors
  • 1995-1997: ambaixador d'Andorra al Benelux i a la Unió Europea
  • 1986-1991: conseller general
  • 1984-1985: secretari personal del cap de Govern Josep Pintat, responsabilitat en comerç exterior
  • 1982-1983: cònsol menor de Sant Julià de Lòria

 

font

 

 

ENG:

 

Albert Pintat Santolària (born 23 June 1943) was the head of government of Andorra fom 27 May 2005 to 5 June 2009.

 

Pintat graduated from the University of Fribourg in Switzerland in 1967, majoring in economics.

 

He is a member of the Liberal Party of Andorra and was the foreign minister of Andorra from 1997 to 2001. He also served as Ambassador to the European Union (1995 to 1997) and to Switzerland and the United Kingdom (2001 to 2004).

 

<. >He held the position of head of government since being appointed by the General Council on 27 May 2005 until 5 June 2009.

 

source

February 7, 2013

updated: 2013-06-03

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site.

If the text contains an error, incorrect information, you want to fix it, or even you would like to mange fully the content of the profile, please contact us. contact us..


 
albert pinta, albert pintat santolària, Albert Pintat Santolària , albert pintat santolària and more...
load menu