Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
left right

> Egypt > Politicians > Freedom and Justice Party > Saad El-Katatni
محمد سعد الكتاتني  محمد سعد الكتاتني 
محمد سعد الكتاتني 
رئيس حزب الحرية والعدالة منذ عام 2012. | The chairman of the Freedom and Justice Party (FJP) since 2012.
email

DESCRIPTION OF CANDIDATE: 

محمد سعد الكتاتني

ARA:

 

الدكتور محمد سعد توفيق مصطفي الكتاتني (3 أبريل 1952 -) كان رئيس مجلس الشعب المصري المنحل (دورة 2012) . مهنته أستاذ علم النبات بكلية العلوم جامعة المنيا. وهو وكيل المؤسسين وأمين عام سابق لحزب الحرية والعدالة (2011) وعضو سابق بمكتب الإرشاد لجماعة الإخوان المسلمين. أعلن يوم يوم 21 يناير 2012 أنّه يعتذر عن عدم الاستمرار في مهام منصبه كأمين عام لحزب الحرية والعدالة في حال انتخابه لرئاسة مجلس الشعب، وقُبلت استقالته. انتُخِبَ رسميًا في الجلسة الافتتاحية للمجلس يوم 23 يناير 2012.

 

العمل السياسي

  • رئيس حزب الحرية والعدالة
  • رئيس الجمعية التأسيسية للدستور المصري. وتم انتخابه يوم الأربعاء 28 مارس 2012 بأغلبية الأصوات
  • رئيس مجلس الشعب المصري (دورة 2012). وحصل على 399 صوت بفارق 312 صوتا عن أقرب منافسية عصام سلطان وذللك في يوم الاثنين 23 يناير 2012
  • عضو مجلس الشعب المصري (دورة 2012).
  • تمثيل البرلمان المصري في اتحاد البرلمان الدولي بنيروبي كينيا 2006.
  • تمثيل البرلمان المصري في مؤتمر برلمانات الدول الأعضاء في منظمة المؤتمر الإسلامي.
  • تمثيل البرلمان المصري في الاتحاد البرلماني العربي.
  • أمين عام حزب الحرية والعدالة منذ تأسيسه وفي 21 يناير 2012 اعتذر عن المنصب لترشحة لرئاسة المجلس وظل في المنصب حتى انتخاب أمين عام جديد من الهيئة البرلمانية للحزب.
  • وكيل المؤسسين لحزب الحرية والعدالة
  • عضو سابق بمكتب إرشاد الإخوان المسلمين (26 مايو 2008 - 6 يونيو 2011)
  • المتحدث الإعلامي باسم الجماعة سابقا (27 يناير 2010 - 6 يونيو 2011)
  • رئيس الكتلة البرلمانية لنواب الإخوان المسلمين في مصر (الدورة البرلمانية 2005 - 2010) عن دائرة بندر المنيا.
  • رئيس سابق للمكتب الإداري للإخوان المسلمين بالمنيا.

 

مصدر

 

 

ENG:

 

Mohamed Saad Tawfik El-Katatni (Arabic: محمد سعد توفيق الكتاتني‎, alternatively spelled El-Katatny or Al-Katatni; born 3 April 1952) is an Egyptian Islamist politician who has been the chairman of the Freedom and Justice Party (FJP) since October 2012. From January 2012 until its dissolution in September he was the first Speaker of the People's Assembly after the Egyptian revolution of 2011. Prior to this, he served as the first secretary-general of the FJP and was a member of the Guidance Bureau of the Muslim Brotherhood.

 

Early life and education

El-Katatni was born on 3 April 1952. He completed his undergraduate studies of botany at the Assiut University with a B.Sc. degree in 1974. After one year of military conscription, he continued his studies, specialising in microbiology and taking his master's degree in 1979. After four more years of study at the Minia University, concurrently with the work as an assistant lecturer, he was conferred a doctorate in microbiology (physiological plant pathology). Subsequently, he worked as a lecturer at the same university. In 1991 he was promoted to become associate professor. In 2004, he got a full professorship.

 

Political career

From 2005 to 2010, El-Katatni led the parliamentary bloc of the Muslim Brotherhood. Later, he served on the guidance bureau of the group. When the Muslim Brotherhood founded the Freedom and Justice Party on 30 April 2011, El-Katatni was chosen as the secretary-general of the party. Therefore, he retired from the guidance bureau.

 

On 22 January 2012, he resigned as FJP secretary to become elected as the Speaker of the People's Assembly of Egypt the next day. He received 399 votes, 80 percent of the 498 votes cast.

 

On 19 October 2012, the FJP selected him to serve as the party's chairman. At the time, the FJP is Egypt’s largest political party and controls 47% of Egypt's lower house of parliament's seats.

 

Political views

After he was selected as the FJP's party's chairman, Katatni expressed his desire to implement Islamic Sharia law in Egypt, saying that the FJP was established by the Muslim Brotherhood in order to represent the Brotherhood's "political project, which, in the end, will be a wise government that will institute Islamic Shari’a law." Katani declared his election as the first step tow achieving the FJP's goals.

 

source

2013-02-08

icon Saad El-Katatni
icon Saad El-Katatni

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site. If the text contains an error, incorrect information, you want to fix it, or even you would like to mange fully the content of the profile, please contact us. contact us..

 
load menu