Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
left right

Biography Åsa Romson

> Sweden > Politicians > Miljöpartiet de Gröna > Åsa Romson
Åsa Romson Åsa Romson
Åsa Romson
En svensk politiker. Miljöpartiet de grönas språkrör sedan 2011. | A Swedish politician and the current Spokeperson of the Green Party.
email

DESCRIPTION OF CANDIDATE: 

Åsa Romson Biography

SVE:

 

Åsa Elisabeth Romson, född 22 mars 1972 i Salem, är en svensk miljöpartistisk politiker. Hon är sedan 2010 riksdagsledamot och sedan 2011 språkrör för Miljöpartiet de gröna tillsammans med Gustav Fridolin.

 

Karriär

Åsa Romson anställdes på Forum Syd år 1991, och blev 1993 ledamot av Grön Ungdoms förbundsstyrelse. Under slutet av 1990-talet var hon även ledamot av miljöpartiets partistyrelse. Hon var ledamot av kommunfullmäktige i Stockholms kommun 2002-2010 och partiets gruppledare i Stockholms kommun 2004-2006. Som gruppledare hade hon en pådrivande roll i genomförandet av försöket med trängselavgifter i Stockholm.

 

Romson valdes in som riksdagsledamot i valet 2006 för Stockholms kommuns valkrets, men valde att avstå platsen till förmån för en doktorandtjänst inom internationell miljörätt på Stockholms universitet. Hon blev återigen invald vid valet 2010 och behöll då sin riksdagsplats. Vid valet 2010 blev hon ledamot i Miljö- och jordbruksutskottet och Valberedningen och suppleant i EU-nämnden. Sedan september 2011 är hon suppleant i Miljö- och jordbruksutskottet och i Utrikesnämnden.

 

Åsa Romson anmälde sig 25 november 2010 som kandidat till posten som språkrör i Miljöpartiet, och 29 mars 2011 föreslogs hon av Miljöpartiets valberedning till nytt språkrör tillsammans med Gustav Fridolin. Dessa två valdes sedan på kongressen 21 maj 2011.

 

Den 20 april 2012 disputerade Åsa Romson i miljörätt vid Stockholms universitet. Hon blev därmed den första svenska partiledaren på nästan 40 år med en doktorsexamen. Hennes doktorsavhandling studerar vilket legalt utrymme som den internationella investeringsrätten ger stater att skydda miljön och reglera en hållbar användning av naturresurser samt hur mellanstatliga investeringsavtal påverkar genomdrivandet av miljöpolitiska reformer och miljörättsliga regler.

 

Privatliv

Åsa Romson är bosatt i Hägersten med sin sambo Fredrik Karlsson. De har en son född 2012.

 

källa

 

 

ENG:

 

Åsa Elisabeth Romson (born 22 March 1972) is a Swedish politician and a member of the Green Party. She has been spokesperson together with Gustav Fridolin for the Green Party since 2011 and is a member of the Swedish parliament since the 2010 election.

 

She was briefly Leader of the Opposition for six days in January 2012, during which time the largest opposition party (the Social Democrats) was without party leader. She served together with Gustav Fridolin, the Green Partys other spokesperson.

 

Between 2002-2010 she was a member of the city council in Stockholm. Since the 2010 election she has been a spokesperson for environmental and climate policy. In the late 1990s, she was a member of the Green Party and the Young Greens of Sweden.

  Have you read details about Håkan Juholt ? >

On 29 March 2011, she was proposed as one of the candidates to be the Green Party's new spokesman, together with Gustav Fridolin. They were elected on 21 May 2011.

 

source

2013-05-21

icon Åsa Romson
icon Åsa Romson

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site. If the text contains an error, incorrect information, you want to fix it, or even you would like to mange fully the content of the profile, please contact us. contact us..

 
load menu