Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
left right

Biography Tomasz Nałęcz

> Poland > Politicians > Socjaldemokracja Polska > Tomasz Nałęcz
Tomasz Nałęcz Tomasz Nałęcz
Tomasz Nałęcz
Polski historyk, publicysta i polityk. | A Polish historian and leftist politician.
email

DESCRIPTION OF CANDIDATE: 

Tomasz Nałęcz Biography

POL:

 

Tomasz Nałęcz (ur. 29 października 1949 w Gołyminie) – polski historyk, publicysta i polityk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, poseł na Sejm II i IV kadencji, wicemarszałek Sejmu IV kadencji, doradca Prezydenta RP ds. historii i dziedzictwa narodowego. Mąż Darii Nałęcz.

 

Ukończył w 1972 studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, na tej samej uczelni doktoryzował się z nauk historycznych. Został następnie doktorem habilitowanym nauk historycznych. Objął stanowisko profesora nadzwyczajnego na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz stanowisko profesora w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku na Wydziale Nauk Politycznych. W pracy naukowej zajmuje się historią polityczną Polski XIX i XX wieku z uwzględnieniem historii ruchu robotniczego.

 

W latach 1970–1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Pod koniec lat 80. był wśród działaczy tzw. reformistycznego Ruchu 8 Lipca. W 1990 został jednym z wiceprzewodniczących Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Wystąpił z SdRP po ujawnieniu afery moskiewskiej pożyczki.

 

Od 1990 do 1994 wykonywał mandat radnego Dzielnicy Gminy Warszawa Mokotów. W latach 1993–1997 zasiadał w Sejmie II kadencji z listy Unii Pracy (w wyborach uzyskał w okręgu Warszawa 1314 głosów). W latach 2000–2001 był recenzentem historycznym na planie serialu Marszałek Piłsudski. W wyborach parlamentarnych w 2001 po raz drugi uzyskał mandat poselski z okręgu radomskiego z listy koalicji SLD-UP. W Sejmie IV kadencji wybrano go na stanowisko wicemarszałka. Do końca marca 2004 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Unii Pracy. W latach 2003–2004 przewodniczył sejmowej komisji śledczej badającej "aferę Rywina". 1 kwietnia 2004 przystąpił do zakładanej przez Marka Borowskiego Socjaldemokracji Polskiej. W czerwcu 2005 został szefem sztabu wyborczego kandydata na prezydenta Marka Borowskiego, jednak w sierpniu otwarcie opowiedział się za kandydaturą Włodzimierza Cimoszewicza i 17 sierpnia 2005 został jego rzecznikiem, za co dzień później wykluczono go z SDPL i skreślono z listy wyborczej kandydatów na posłów w wyborach parlamentarnych.

 

Po zakończeniu działalności w Sejmie powrócił do pracy naukowej na Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat pisywał felietony do tygodnika "Wprost", zatytułowane Widziane z lewej strony.

 

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 bez powodzenia ubiegał się o mandat z ramienia koalicji Porozumienie dla Przyszłości, uzyskując 4691 głosów (1,21%). 5 lipca tego samego roku ponownie został członkiem Socjaldemokracji Polskiej.

 

W grudniu 2009 zadeklarował ubieganie się w 2010 o urząd Prezydenta RP z ramienia PD i SDPL, jednak w kwietniu 2010 wycofał się z udziału w wyborach, udzielając następnie poparcia kandydaturze Bronisława Komorowskiego. 27 września tego samego roku został doradcą Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do spraw historii i dziedzictwa narodowego.

 

źródło 

 

 

ENG:

 

Tomasz Nałęcz (born October 10, 1949, in Gołymin) is a Polish historian, leftist politician, former vice-Speaker of the Sejm and a former member of the Social Democracy of Poland party (dPl).

 

In the past he used to be member of the communist Polish United Workers' Party (PZPR) (1970–1990) and later its social-democratic successor, Social Democracy of the Republic of Poland. In the years 1993-2004 he was a prominent member of Labour Union. He left the Labour Union after SdPl was founded by Marek Borowski.

 

In 2003–2004 Nałęcz was also the chairman of the Sejm's special parliamentary inquiring committee which tried to unravel the Lew Rywin affair.

 

In December 2009 Nałęcz was selected as the SdPl's candidate for the election due to take place in autumn 2010. However, following the Smolensk plane crash which killed incumbent president Lech Kaczyński and brought forward the election to June, Nałęcz withdrew from the contest in the interests of national unity.

 

source

April 12, 2010

updated: 2013-02-22

icon Tomasz Nałęcz
icon Tomasz Nałęcz

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site. If the text contains an error, incorrect information, you want to fix it, or even you would like to mange fully the content of the profile, please contact us. contact us..

 
load menu