Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
left right

Biography Silvano Hrelja

> Croatia > Politicians > Hrvatska stranka umirovljenika > Silvano Hrelja
Silvano Hrelja Silvano Hrelja
Silvano Hrelja
Hrvatski političar. | A Croatian politician and engineer. The current president of the Croatian Party of Pensioners.
email
email

DESCRIPTION OF CANDIDATE: 

Silvano Hrelja Biography

POL:

 

Silvano Hrelja (ur. 14 marca 1958 w miejscowości Žminj) – chorwacki polityk i inżynier, parlamentarzysta, przewodniczący Chorwackiej Partii Emerytów.

 

Z wykształcenia inżynier. Ukończył wyższą szkołę techniczną. Pracował w przedsiębiorstwie stoczniowym Uljanik w Puli jako inżynier ds. bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej. Był działaczem związkowym w ramach związku pracowników przemysłu metalowego, kierował jego regionalnymi strukturami.

 

Zaangażował się w działalność polityczną w niepodległej Chorwacji. Został działaczem i następnie przewodniczącym Chorwackiej Partii Emerytów. W wyborach w 2003 i w 2007 uzyskiwał mandat posła do Zgromadzenia Chorwackiego. W 2010 wprowadził swoje ugrupowanie do centrolewicowej Koalicji Kukuriku, w wyborach w 2011 ponownie został wybrany do parlamentu.

 

Silvano Hrelja jest żonaty, ma dwoje dzieci.

 

źródło

25.8.2010

updated: 2013-08-24

icon Silvano Hrelja
icon Silvano Hrelja

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site. If the text contains an error, incorrect information, you want to fix it, or even you would like to mange fully the content of the profile, please contact us. contact us..

 
load menu