Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
left right

Biography Ryszard Kalisz

> Poland > Politicians > Sojusz Lewicy Demokratycznej > Ryszard Kalisz
Ryszard Kalisz Ryszard Kalisz
Ryszard Kalisz
Polski lewicowy polityk, członek Sejmu. | A Polish leftist politician and member of the Democratic Left Alliance party.
email

DESCRIPTION OF CANDIDATE: 

Ryszard Kalisz Biography

POL:

 

Ryszard Roman Kalisz (ur. 26 lutego 1957 w Warszawie) – polski polityk, adwokat, poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji, były minister spraw wewnętrznych i administracji.

 

Działalność polityczna

W 1978 wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, wcześniej działał w Socjalistycznym Związku Studentów Polskich, w którym pełnił funkcję wiceszefa Głównej Komisji Rewizyjnej. W okresie III RP przystąpił do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Od 1993 do 1996 był zastępcą przewodniczącego Trybunału Stanu, następnie przedstawicielem prezydenta w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. W latach 1997–2000 pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, od 1998 do 2000 był szefem Kancelarii. W 2000 kierował kampanią wyborczą w walce o reelekcję Aleksandra Kwaśniewskiego. Od 2000 zasiadał w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.

 

W maju 2004 został powołany na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Marka Belki. Był członkiem komitetu wyborczego Włodzimierza Cimoszewicza w wyborach prezydenckich w 2005. W wyborach parlamentarnych w 2005 ponownie został wybrany z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej (zdobywając największą liczbę głosów spośród wszystkich kandydatów SLD). Pod koniec listopada 2005 prezydent Aleksander Kwaśniewski wszczął procedurę o ułaskawienie odnośnie Ryszarda Kalisza, który został uznany winnym pomówienia.

 

W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci uzyskał mandat poselski, kandydując z listy koalicji Lewica i Demokraci i otrzymując 37 623 głosy. 11 stycznia 2008 został wybrany na przewodniczącego Komisji śledczej do zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy. 22 kwietnia 2008 zasiadł w klubie Lewica (we wrześniu 2010 przemianowanym na klub SLD). Zasiadał w zarządzie krajowym SLD, utracił tę funkcję w październiku 2010, nie uzyskując wotum zaufania na partyjnej konwencji. W wyborach parlamentarnych w 2011 po raz czwarty uzyskał mandat posła, kandydując z 1. miejsca listy okręgowej SLD i zdobywając w okręgu Warszawa I 53 451 głosów, co stanowiło 5,25% głosów oddanych w tym okręgu. Po wyborach przegrał z Leszkiem Millerem wybory na szefa klubu poselskiego SLD, a w 2012 powrócił w skład zarządu krajowego partii.

 

źródło

 

 

ENG: 

 

Ryszard Kalisz (born February 26, 1957 in Warsaw) is a Polish leftist politician and a member of the Democratic Left Alliance party. In early years he joined the Socialist Union of Polish Students, where he was deputy director of the Main Auditing Committee. He was a member of the communist Polish United Workers' Party) from 1978 until its dissolution in 1990.

 

He was the Minister of Internal Affairs and Administration in the cabinet of Marek Belka. Kalisz was elected to the Sejm on September 25, 2005 getting 36,013 votes in the 19th Warsaw district, campaigning from the Democratic Left Alliance list. He is a former communist.

 

He was also a member of the Sejm 2001-2005.

 

source

March 30, 2012

updated: 2013-02-21

icon Ryszard Kalisz
icon Ryszard Kalisz

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site. If the text contains an error, incorrect information, you want to fix it, or even you would like to mange fully the content of the profile, please contact us. contact us..

 
load menu