Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
left right

Biography Margaret Ritchie

> United Kingdom > Politicians > Social Democratic and Labour Party > Margaret Ritchie
Margaret Ritchie Margaret Ritchie
Margaret Ritchie
An Irish politician. A member of Parliament for South Down since 2010.


Margaret Ritchie Biography



Margaret Mary Ritchie (born 25 March 1958) is an Irish politician who was the Leader of the Social Democratic and Labour Party from 2010 to 2011. She was previously the Minister for Social Development from 2007 to 2010, when she was elected as the Member of Parliament (MP) for South Down.


Political career

Ritchie is a graduate of Queen's University, Belfast and served as parliamentary assistant to Eddie McGrady MP from 1987 to 2003. Ritchie became a councillor on Down District Council in 1985 and was Vice-Chairman (1992–93) and Chairman of the Council (1993–1994). She has also served as International Secretary of the SDLP and as an alternate member of the European Committee of the Regions.


She was nominated as the Social Development Minister in the Northern Ireland Assembly by the SDLP which took effect on 8 May 2007. Ritchie served as the sole SDLP minister in the Paisley/Robinson-McGuinness Northern Ireland Executive up to 2010.


She became the leader of the SDLP, succeeding Mark Durkan on 7 February 2010, and was elected MP for South Down on 6 May 2010.


Ritchie spoke to senior Ulster Bank officials to emphasise the need for them to fully reimburse customers following their computer failure in 2012, saying: "Many customers are still experiencing difficulties with Ulster Bank in that they haven't been fully reimbursed for the money they lost as a result of the bank's computer system failure. This has been compounded by a complete lack of communication from the bank throughout the difficulties their customers have been experiencing."







Is polaiteoir Éireannach í Margaret Ritchie (rugadh 25 Márta 1958). Toghadh í mar cheannaire ar Pháirtí Sóisialta Daonlathach an Lucht Oibre nó an SDLP ar 7 Feabhra 2010. Bhí sí ina hAire Forbartha Sóisialta i dTuaisceart Éireann ó 8 Bealtaine 2007 amach.


Bhain sí céim amach in Ollscoil na Banríona, Béal Feirste agus d'oibrigh sí mar chuntóir pairliminte d'Eddie McGrady ó 1987 go 2003.



June 3, 2010

updated: 2013-08-13

icon Margaret Ritchie
icon Margaret Ritchie

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site. If the text contains an error, incorrect information, you want to fix it, or even you would like to mange fully the content of the profile, please contact us. contact us..

load menu