Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
left right

Biography Katarina Kresal

> Slovenia > Politicians > Liberalna demokracija Slovenije > Katarina Kresal
Katarina Kresal Katarina Kresal
Katarina Kresal
Slovenska pravnica in političarka. | A Slovenian politician and lawyer.
email
email

DESCRIPTION OF CANDIDATE: 

Katarina Kresal Biography

SLV:

 

Katarina Kresal, slovenska pravnica in političarka, * 28. januar 1973, Ljubljana, Slovenija. Katarina Kresal je bivša predsednica Liberalne demokracije Slovenije (LDS) in bivša ministrica za notranje zadeve (po odstopu in formalni razrešitvi 19. avgusta 2011) v Pahorjevi vladi.

 

Politično delovanje

Kresalova je bila 30. junija 2007 z 287 delegatskimi glasovi od 329 veljavnih glasov izvoljena za predsednico Liberalne demokracije Slovenije, pri čemer je premagala edinega protikandidata Matjaža Švagana. Po izvolitvi se je tudi zaposlila na LDS. Maja 2008 je bila na kongresu v Belfastu izvoljena za podpredsednico Liberalne internacionale. Istega leta je izšla njena knjiga Leto v politiki, kjer so objavljene njene kolumne, besedila, intervjuji in govori. 28. maja 2011 je bila na kongresu LDS ponovno izvoljena za predsednico stranke; zadnjo je glasovalo 216 delegatov, medtem ko je za edinega protikandidata Blaža Kavčiča glasovalo 127 delegatov.

 

Na volitvah leta 2008 je bila izvoljena za poslanko Državnega zbora RS, a mesta ni zasedla; v parlamentu jo je nadomestil Anton Anderlič (nadomestiti bi jo moral Draško Veselinovič, a se je slednji odpovedal mandatu). 21. novembra 2008 jo je Državni zbor RS potrdil za notranjo ministrico. 24. novembra istega leta je Kresalova s primopredajo prevzela MNZ od svojega predhodnika Dragutina Mateta.

 

9. avgusta 2011 je Računsko sodišče Republike Slovenije podalo revizijsko poročilo Zagotavljanje poslovnih prostorov za potrebe Ministrstva za notranje zadeve, v katerem je podalo negativno mnenje glede najema stavbe za NPU (kateri je bil sklenjen v času ministrovanja Kresalove), kot tudi negativno mnenje glede najema t.i. Matejeve palače za potrebe MNZ (v času 8. vlade pod ministrom Matejom). Kresalova je isti dan ponudila odstop Pahorju, ki pa ga slednji ni sprejel. Naslednji dan je Komisija za preprečevanje korupcije Republike Slovenije izdala načelni mnenji glede najema stavbe NPU, pri čemer je ugotovila koruptivno dejanje. Kresalova je nato, kljub temu da se ne strinja z mnenjem protikorupcijske komisije, isti dan (10. avgusta) nepreklicno odstopila. Istočasno je napovedala tudi, da bo odšla po strankarsko zaupnico. Je prva političarka (oz. politik), ki je v zgodovini samostojne Slovenije odstopila iz svojega položaja zaradi suma korupcije.

 

19. avgusta je Borut Pahor, predsednik Vlade Republike Slovenije Državni zbor RS seznanil z odstopom Kresalove, s čimer je bila tudi formalno razrešena s položaja; do imenovanja njenega naslednika pa še vedno opravlja tekoče zadeve. 24. avgusta je odšla po zaupnico na svet stranke LDS, kateri ji je soglasno podal zaupnico; hkrati je napovedala tožbo proti odločitvi protikorupcijske komisije. 2. septembra je Kresalovi prenehala tudi funkcija poslanke. Na državnozborskih volitvah leta 2011 je kandidirala kot poslanka na listi svoje stranke, vendar ni bila izvoljena.

 

vir

 

 

ENG:

 

Katarina Kresal (born 28 January 1973) is a Slovenian politician. She was the Minister of the Interior in the government of Borut Pahor from 24 November 2008 till 19 August 2011.

 

Born in Ljubljana, Kresal studied law at the University of Ljubljana. She entered politics in 2007, when she was elected as a compromise candidate for the president of the Liberal Democracy of Slovenia (LDS). In the Slovenian parliamentary election, 2008, she was elected to the National Assembly. On 24 November of the same year, she became Minister of Interior of the centre-left government of Borut Pahor with a handover from Dragutin Mate.

 

On 12 January 2010, she was proclaimed the Slovenian Woman of the Year for 2009. The award is conferred each year by readers of Jana, the oldest Slovenian women's magazine. On 10 August 2011, she stepped down as a Minister of Interior due to the suspected corruption expressed by the Commission for the Prevention of Corruption of the Republic of Slovenia over a lease of a building to house the Slovenian National Bureau of Investigation. Her term ended on 19 August 2011, when the National Assembly took formal note of her resignation. She did not decide to retake the post of a deputy. She stated that she would use all legally possible channels to prove that the lease was untainted.

 

On 15 December 2011, Kresal irrevocably resigned as the president of LDS after the party failed to secure itself the entry into the National Assembly at the 2011 Slovenian parliamentary election.

 

source

April 5, 2013

updated: 2014-01-15

icon Katarina Kresal
icon Katarina Kresal
icon Katarina Kresal
icon Katarina Kresal
icon Katarina Kresal
icon Katarina Kresal

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site. If the text contains an error, incorrect information, you want to fix it, or even you would like to mange fully the content of the profile, please contact us. contact us..

 
load menu