Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
left right

Biography Jeanine Hennis-Plasschaert

> Netherlands > Politicians > Volkspartij voor Vrijheid en Democratie > Jeanine Hennis-Plasschaert
Jeanine Hennis-Plasschaert Jeanine Hennis-Plasschaert
Jeanine Hennis-Plasschaert
Een Nederlandse politica. Minister van Defensie sinds 2012. | A Dutch politician of the VVD. The current Minister of Defence of the Netherlands.
email

DESCRIPTION OF CANDIDATE: 

Jeanine Hennis-Plasschaert Biography

NLD:

 

Jeanine Antoinette Hennis-Plasschaert (Heerlen, 7 april 1973) is een Nederlandse politica. Zij is namens de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (VVD) minister van Defensie in het kabinet-Rutte II. Eerder was ze lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en het Europees Parlement.

 

Europees Parlement

Hennis-Plasschaert werd bij de verkiezingen van juni 2004 gekozen in het Europees Parlement, met ruim 44.000 voorkeurstemmen. In het Europees Parlement was Hennis-Plasschaert onder meer lid van de commissie Transport en de commissie Justitie, Binnenlandse Zaken en Burgerlijke Vrijheden.

 

Bij de in Nederland op 4 juni 2009 gehouden verkiezingen voor het Europees Parlement stond ze als tweede op de VVD-kandidatenlijst, achter lijsttrekker Hans van Baalen. Bij die verkiezingen kreeg zij 52.184 voorkeursstemmen.

 

Op 11 februari 2010 kreeg ze van Parlementsleden een ovatie voor haar inzet en bijdrage als rapporteur om het SWIFT-akkoord te laten verwerpen. Op 30 november 2010 is Jeanine Hennis-Plasschaert door het weekblad European Voice uitgeroepen tot Europarlementariër van het jaar.

 

Tweede Kamer

In 2010 stelde Hennis-Plasschaert zich kandidaat voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer in juni van dat jaar. Zij stond vierde op de VVD-kandidatenlijst en werd gekozen met 37.944 voorkeursstemmen. Ze zat in de Tweede Kamercommissies Binnenlandse Zaken & Koninkrijksrelaties, Europese Zaken, Justitie en Sociale Zaken & Werkgelegenheid. In de Kamer hield ze zich bezig met onder meer veiligheid, politie, gelijke behandeling, homo-emancipatie en rampen- en crisisbestrijding. Hennis-Plasschaert stond zesde op de VVD-kandidatenlijst in 2012 en werd gekozen met 39.197 voorkeursstemmen, na Mark Rutte en Edith Schippers haalde ze bij de VVD de meeste voorkeursstemmen.

 

Minister van Defensie

Op 5 november 2012 werd Hennis-Plasschaert de eerste Nederlandse vrouwelijke minister van Defensie in het kabinet-Rutte II. Op 16 december 2012 werd Jeanine Hennis-Plasschaert door de Nederlandse parlementaire pers uitgeroepen tot Politiek Talent van het jaar 2012.

 

bron

 

 

ENG:

 

Jeanine Antoinette Hennis-Plasschaert (born April 7, 1973) is a Dutch politician of the People's Party for Freedom and Democracy (VVD). She has been the Minister of Defence in the Cabinet Rutte II since November 5, 2012. She previously served as a Member of the European Parliament for the Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe from July 20, 2004 until June 17, 2010 when she became a Member of the House of Representatives serving until November 5, 2012.

 

Early life

Jeanine Antoinette Plasschaert was born in Heerlen, Netherlands. She followed her secondary education at the St. Anthony's College in Gouda and studied at the European Secretarial Academy in Utrecht.

 

Personal

She has been married to Erik-Jan Hennis since September 27, 2003 and has a stepson. They live in Nederhorst den Berg.

 

Politics

In 2004 Hennis-Plasschaert was elected into the European Parliament for the VVD (European parliamentary affiliation: European Liberal Democrat and Reform Party) with 44,000 preference votes. In the European Parliament Hennis-Plasschaert was a member of the Committee on Transport and Tourism and a substitute for the Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs. She also served as a member of the Delegation to the EU-Romania Joint Parliamentary Committee and a substitute for the Delegation to the EU-Turkey Joint Parliamentary Committee.

 

In May 2005 she filed a report for the European Parliament concerning the safety of airports. She argued that safety regulations against terrorist attacks, should only apply for airports, and not for the neighbouring areas. Furthermore the costs and safety regulations should not distort free competition. In February 2006 parliament she asked questions concerning the code of conduct for the media set up by the European Commission after the Jyllands-Posten Muhammad cartoons controversy. In March 2006 she wanted to enter Belarus to monitor the presidential election as an independent observer. She was refused entry.

 

In February 2010 Hennis-Plasschaert, as rapporteur on the issue, led the EP vote halting an EU-United States agreement which would have granted US authorities access to banking data of European citizens in the SWIFT network. She was put on the 4th place on her party's list for the Dutch general election of 2010 and became a member of the Dutch House of Representatives. She focused on matters of public safety, Dutch police, equality of treatment, LGBT rights, and emergency management. During the Dutch general election of 2012, she was number 4 on the list for the VVD and thus reelected. After the following cabinet formation she became the presumptive Minister of Defence for Cabinet Rutte II.

 

source

2013-05-23

icon Jeanine Hennis-Plasschaert
icon Jeanine Hennis-Plasschaert

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site. If the text contains an error, incorrect information, you want to fix it, or even you would like to mange fully the content of the profile, please contact us. contact us..

 
load menu