Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
left right

Details Genç Parti

> Turkey > Parties > Genç Parti
 Genç Parti  Genç Parti
 Genç Parti
Genç Parti (GP) | The Young Party is a nationalist, statist, secular, republican, political party in Turkey.
email

DESCRIPTION OF CANDIDATE: 

Genç Parti

TUR:

 

Genç Parti, 10 Temmuz 2002'de Cem Uzan ve arkadaşları tarafından kurulan siyasi parti. Daha sonra kendini feshederek Yeniden Doğuş Partisi'ne (YDP) katıldı. YDP, 23 Ağustos 2002'de 3. Olağanüstü Kurultayı'nda "Genç Parti" adını aldı ve parti başkanlığına Cem Uzan seçildi.

 

Genç Parti, beklenmedik bir şekilde 3 Kasım 2002 seçimlerinde %7.25 oy aldı. Parti lideri Cem Uzan'a, bir konuşmasında başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği için dava açıldı. Ancak dava Cem Uzan'ın beraatiyle sonuçlandı. Bunun yanında Cem Uzan'a öfke kontrolü için kitap okuma cezası verildi.

 

22 Temmuz 2007 seçimlerinde, seçim öncesi yapılan anketlerin hiçbirinde tahmin edilmediği kadar düşük bir oran alarak (%3.03) girdiği ikinci seçimde de meclise girmeyi başaramadı. Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan Fransa'dan "siyasi sığınma hakkı" almıştır. Genç Parti 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'ne ve 2011 Genel Seçimlerine katılmama kararı almıştır.

 

Genel Başkan: Cem Uzan

Genel Sekreter: Melek Dingaz

Kurucusu: Cem Uzan

Slogan(ları): Ezilenler iktidar olacak

Kuruluş tarihi: 2002

Öncülü: Yeniden Doğuş Partisi

 

kaynak

 

 

ENG: 

 

The Young Party (Turkish: Genç Parti) is a nationalist, statist, secular, republican, political party in Turkey.

 

Leader: Cem Uzan

Founded: 2002

Ideology: Right-wing populism

 

source

2011-12-08

updated: 2014-03-06

icon Genç Parti
icon Genç Parti

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site. If the text contains an error, incorrect information, you want to fix it, or even you would like to mange fully the content of the profile, please contact us. contact us..

 
load menu