Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
left right

Details СПС/SPS

> Serbia > Parties > Socijalistička Partija Srbije
 СПС/SPS  СПС/SPS
 СПС/SPS
Социјалистичка партија Србије (СПС) je једна од владајућих политичких партија у Републици Србији. | The Socialist Party of Serbia (SPS)
email

DESCRIPTION OF CANDIDATE: 

СПС/SPS

SRP:

 

Социјалистичка партија Србије (скраћено СПС) је парламентарна и једна од владајућих политичких партија у Републици Србији, социјалдемократске оријентације.

 

На редовним парламентарним и ванредним председничким изборима, 6. маја 2012. године, коалиција око СПС-а постигла је већи успех. Освојила је 14,53% гласова на парламентарном нивоу и добила 44 посланичка места, док је Ивица Дачић као председнички кандидат заузео треће место са освојених око 500.000 гласова. Каснија победа лидера напредњака Томислава Николића у другом кругу председничких избора, 20. маја, резултовала је склапањем савеза између коалиција око Српске напредне странке и СПС-а са Уједињеним регионима Србије о формирању нове Владе Републике Србије са Ивицом Дачићем на челу. Нова Влада је ступила на дужност 27. јула, а поред премијерског места социјалисти су добили ресоре унутрашњих послова (и даље са Дачићем на челу), здравља (Славица Ђукић Дејановић), саобраћаја (Милутин Мркоњић), и просвете и науке (Жарко Обрадовић).

 

Председник: Ивица Дачић

Оснивач: Слободан Милошевић

Коалиција: СПС-ПУПС-ЈС

Основана: 17. јул 1990.

Претходне странке: Савез комуниста Србије и Социјалистички савез радног народа Србије

Млади огранак: Социјалистичка омладина

Идеологија: Социјалдемократија, Демократски социјализам

 

извор

 

 

ENG:

 

The Socialist Party of Serbia (Serbian: Социјалистичка партија Србије / Socijalistička partija Srbije), (SPS), is a political party in Serbia that officially identifies as democratic socialist. It is also widely recognised as a Serbian nationalist party, though the SPS itself does not acknowledge this. The party claims to be centre-left, a position which is disputed by critics of the party.

 

President: Ivica Dačić (Prime Minister)

Founder: Slobodan Milošević

Founded: 16 June 1990

Preceded by: League of Communists of Serbia

Ideology: Democratic socialism (self-identification)

Formerly: Left-wing nationalism, Post-communism

 

source

December 13, 2012

updated: 2013-06-23

icon Socijalistička Partija Srbije
icon Socijalistička Partija Srbije

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site. If the text contains an error, incorrect information, you want to fix it, or even you would like to mange fully the content of the profile, please contact us. contact us..

 
load menu