Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
left right

Biography Štefan Harabin

> Slovakia > Politicians > Ľudová strana - HZDS > Štefan Harabin
Štefan Harabin Štefan Harabin
Štefan Harabin
Slovenský právnik a politik, súčasný predseda Najvyššieho súdu SR. | A Slovak politician and lawyer.
email

DESCRIPTION OF CANDIDATE: 

Štefan Harabin Biography

SLK:

 

JUDr. Štefan Harabin (* 4. máj 1957, Ľubica) je slovenský právnik. V súčasnosti je predsedom Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Vo vláde Roberta Fica bol podpredsedom a ministrom spravodlivosti.

 

Politická činnosť

Ako minister spravodlivosti sa snažil zrušiť Špeciálny súd a Úrad špeciálnej prokuratúry. V októbri 2006 v priebehu dvoch dní odvolal sedem predsedov krajských či okresných súdov. O svoje funkcie prišli predsedovia krajských súdov v Bratislave (Darina Kuchtová), v Banskej Bystrici (Ľudovít Bradáč) a v Žiline (Róbert Urban). Róbert Urban kvôli svojmu odvolaniu viedol súdny spor, v ktorom Najvyšší súd rozhodol, že jeho odvolanie bez udania dôvodu bolo v súlade so zákonom, no Ústavný súd rozhodol, že v tejto veci Najvyšší súd rozhodol svojvoľne. Minister odvolával aj predsedov okresných súdov – v Žiline Petra Hrnčiara, vo Veľkom Krtíši Milana Ružičku, v Dolnom Kubíne Petra Bebeja a v Bratislave Gabrielu Sobolovskú. Zameral sa najmä na súdy, ktoré najviac spolupracovali s predchádzajúcim vedením na zavádzaní reformy súdnictva: napríklad s prvým krajským súdom, ktorý pripravil prechod na zreformovaný systém práce – išlo o banskobystrický súd, ktorého predseda Ľudovít Bradáč bol odvolaný.

 

zdroj

 

 

ENG:

 

Štefan Harabin (born 4 May 1957) is a former Slovak judge and politician, member of the HZDS party and former Minister of Justice of Slovakia from 4 July 2006 to 23 June 2009. Currently he serves as Slovakia's Supreme Court Chairman.

 

As the standing minister Harabin first lied about and then admitted to having a friendly phone conversation with the later arrested Baki Sadiki, considered the head of Albanian drug Mafia in Slovakia. During that call, Harabin discussed an invitation to Sadiki's home and his personal time schedule; Sadiki makes familiar references to a Milan, widely believed to be Milan Ľalík, now deputy chief justice of the Slovak Constitutional court. After the transcript of the call was published, Harabin, during the resulting parliamentary debate, insulted a member of the parliament and former justice minister, addressing him as "dirty bastard who should go to jail". He then lied about this and later, in trying to dispute the course of these events made anti-Semitic remarks. Ever since he's been trying to suppress all attempts of publicizing these events.

 

The Constitutional Court, controlled by 9 judges hand-picked and nominated by the Fico-Mečiar government, including Mr. Ľalík, has been for an extended period refusing to indicate if it will decide on the case. Currently he is still Slovakia's Supreme Court Chairman.

 

source

28.7.2010

updated: 2013-09-05

icon Štefan Harabin
icon Štefan Harabin
icon Štefan Harabin
icon Štefan Harabin
icon Štefan Harabin
icon Štefan Harabin

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site. If the text contains an error, incorrect information, you want to fix it, or even you would like to mange fully the content of the profile, please contact us. contact us..

 
load menu