Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
Obnovit vysílání rádia WAVE

Rada Českého rozhlasu obvinila Rádio Wave z propagace fašism

Obnovit vysílání rádia WAVE, obnovit 78%

button ElectionsMeter.com

Rada Českého rozhlasu na svém čtvrtečním výjezdním zasedání v Ostravě obvinila ČRo 4 – Rádio Wave, stanici pro mladé, z propagace fašismu. Radní k tomuto názoru dospěli poté, co si nechali přeložit jednu píseň z pátečního pořadu Friday Ripple, přebíraného programu v angličtině. Nelíbila se jim konkrétně skladba Swastika eyes od skupiny Primal Scream, na kterou je upozornil analytik rady, který má na starost monitoring vysílání jednotlivých stanic ČRo. Ke kritice Rádia Wave se připojil i programový ředitel ČRo Richard Medek.

Radní použili k hodnocení Wikipedii

"Jedná se o velmi kontroverzní, radikální rap metalové skupiny, která na svých koncertech zastává revoluční stanovisko, velmi kritické vůči domácí americké a zahraniční politice. Toto hodnocení, jak udává pan Vogl (analytik rady, pozn. red.), také vychází i z encyklopedie Wikipedia," uvedl na jednání rozhlasové rady její člen Antonín Zelenka. "Hodnotitel píše, že je na zvážení, zda písně této skupiny – bez upozornění na její ultralevicové názory – se hodí do veřejnoprávního rozhlasu," dodal. Kritizovaný pořad Friday Ripple odvysílalo Rádio Wave letos 5. září.

Radním se rovněž nelíbí, že Rádio Wave přebírá celé pořady v původním znění v angličtině, včetně mluveného slova, což je také případ Friday Ripple. "Gil Peterson (moderátor dvouhodinového sobotního pořadu BBC Worldwide, který Wave rovněž přebírá v původním znění v angličtině, pozn. red.) je jedním z nejuznávanějších rozhlasových DJ’s na světě. Vysílá na britské BBC různé moderní hudební žánry, new jazz a podobně. Domnívám se, že překlad víceméně pocitových vzkazů by působil více než kostrbatě. Tento pořad přebírají bez překladu i další evropská veřejnoprávní média, která jsou členy EBU (evropská asociace veřejnoprávních vysílatelů, pozn. red.)," hájila Rádio Wave v písemné odpovědi radě jeho šéfredaktorka Judita Hrubešová.
Předseda rady: velká tolerantnost k Wavu vede k fašismu

Podle místopředsedkyně a mluvčí Rady ČRo Dany Jaklové si radní nechali udělat překlad celého dvouhodinového pořadu v angličtině. "Když jsme si tedy nechali udělat překlad toho, co se tam vysílá, tak jsem docela znepokojená. Protože víte, že Radio Wave jako stanice pro mladé, působí na lidi nehotové, na lidi, kteří si teprve utvářejí své názory, svůj přístup k životu. Já sama mám šestnáctiletého syna a vím, co to obnáší," prohlásila Jaklová, která se v minulosti nejvíce zasazovala o to, aby Rádio Wave ukončilo analogové vysílání z pražského a středočeského vysílače Cukrák.

Předseda rozhlasové rady Jiří Florian míní, že rada dosud byla vůči Rádiu Wave příliš tolerantní. "A tahle mimořádná tolerantnost nás už vede k fašismu," prohlásil. "Jestliže tady už narážíme na problémy hákových křížů a podobné věci, tak tady končí veškerá trpělivost," dodal. "Já se ptám, jak dlouho ještě bude zneužíváno trpělivosti rady, a ptám se, co s tím hodláte dělat. A k tomu říkám rovnou, že času je málo," řekl Florian na adresu. generálního ředitele ČRo Václava Kasíka, který se ostravského jednání rozhlasové rady rovněž účastnil.

 

Čti Digizone


a3 -
Flag it!no spam

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site.

 
load menu