Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
Valdas Adamkus

V.Adamkus: Cz.Miloszas buvo dvasios aristokratas

Valdas Adamkus 26%

2011-aisiais Lietuvoje ir Lenkijoje bus minimi poeto, rašytojo, literatūros mokslininko, Nobelio premijos laureato Czeslawo Miloszo jubiliejiniai metai.

Prieš šimtą metų Lietuvoje gimusio lenkų poeto jubiliejui paminėti abi šalys parengė viena kitą papildančias kultūrines programas, kuriose numatytos tarptautinės konferencijos, parodos, vertėjų dirbtuvės, radijo laidų ciklas, specialūs jubiliejiniai leidiniai.

Kai 2000 metais Vilniuje susitiko trys Nobelio premijos laureatai – Guenteris Grassas, Wislawa Szymborska ir Cz. Miloszas, – visi drauge su Tomu Venclova pakalbėjo apie praeities atmintį – ko svarbu nepamiršti, kad istorija nebūtų iškraipyta ir nežeistų skirtingų tautų jausmų.

Cz. Miloszas tuomet kalbėjo apie savo jaunystės miestą Vilnių: „Nedaug Europoje yra miestų, taip mitologizuojamų, kaip Vilnius. Turiu omenyje iš praeities paimtus pasakojimus, kurie nebūtinai privalo atitikti faktus. Šio miesto istorija tokia keista, kad ji prašyte prašosi perkeliama į pasakos erdvę, kas jau ne kartą buvo daroma, ir pasakojimai skiriasi priklausomai nuo to, kas juos pasakojo – lietuviai, lenkai, žydai ar baltarusiai.“

Šioje kalboje rašytojas sakė, kad istorijos tiesa turi tam tikras ribas, bet visgi reikia jos ieškoti, atskiriant faktus nuo juos apaugusių mitų. Pavyzdžiui, reikėtų nebijoti pripažinti, kad Vilnius ne visada buvo lietuviškas. Cz. Miloszas kvietė ieškoti tiesos ne tik apie datas ir įvykius, bet ir apie atskirų čia gyvenusių žmonių jausmus, nepasiduoti patriotinei propagandai, turėti drąsos pripažinti nepatogius faktus apie savo tautos praeitį.

Lietuviams Cz. Miloszas brangus dėl nuolatinio dėmesio savo gimtinei Lietuvai. Daugelis juo didžiuojasi sakydami, kad tai vienintelis iš čia kilęs Nobelio premijos laureatas. Tačiau jis mums svarbus ir dėl kitų priežasčių. Vienoje garsiausių savo knygų „Pavergtas protas“, paskutiniame skyriuje, autorius aprašė baltų tautų okupavimą. 1980 metais atsiimdamas Nobelio premiją jis taip pat pabrėžė, kad vienas iš jo įkvėpimo šaltinių – tuo metu vis dar okupuota Lietuva.

„Gera gimti mažame krašte, kur gamta yra žmogiška, lygiavertė žmogui, kur per šimtmečius tarpusavyje sugyveno įvairios kalbos ir įvairios religijos. Kalbu apie Lietuvą – mitų ir poezijos žemę“. Šie žodžiai skambėjo lygiai prieš 30 metų“, – Nobelio literatūros premijos laureato kalbą cituoja Cz. Miloszo knygų vertėjas, humanitarinių mokslų daktaras Algis Kalėda.

Jo teigimu, iki šiol šiomis eilutėmis didžiuojasi vis naujos jo mokomų studentų kartos.

...

 

Simona Aginskaitė

 

 

2011-01-10

Skaityti visą straipsnįCan this argument have an influence on Eligijus Masiulis ? lady">: kauno.diena.lt

30.01.2011


Kira -
Flag it!no spam

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site.

Back to poll: > Lithuania > Politicians > Valdas Adamkus
 
load menu