Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
US missile defence shield in EU

Proč být proti raketovému centru

US missile defence shield in EU, support 27%

button ElectionsMeter.com

 

Centrum raketového systému je prosazováno stejným způsobem jako radar. Opět se českým občanům předkládá projekt, jehož mezinárodně politické zdůvodnění kulhá. Íránská hrozba, kterou argumentuje Obamova administrativa, je stejně fiktivní jako zbraně hromadného ničení, které měl mít irácký diktátor Saddám Hussajn. Írán nemá ke střílení na Evropu kapacity a hlavně motivaci. Ví také, že jediná jeho střela by znamenala zkázu vlastní země. Centrum je tedy opakovaným pokusem prosadit vojenskou přítomnost USA v České republice.

Bez mandátu

Centrum raketového systému má s radarem společné také to, že ani jedna ze stran vládní koalice o jeho umístění před volbami nemluvila a to i přesto, že jednání probíhala už za Fišerovy vlády. Navíc jedna z koaličních stran, Věci veřejné, deklarovala podporu referendu o výstavbě radarové základny. Rozpomenou se VV na svůj postoj nebo splynou s oběma dalšími vládními stranami? Právo rozhodnout tak mají pouze občané, kteří budou jako první nést důsledky rozhodnutí o vzniku centra. Ani v tomto případě se nejedná o „odbornou“ bezpečnostní otázku, ale o otázku politickou. Požadavek referenda je tak zcela namístě.


Mimo NATO a z našich peněz 

Jedná se o bilaterální projekt. NATO v něm není angažováno a jeho budoucí angažmá je velkou otázkou. O radarové základně se také tvrdilo, že bude součástí Aliance a přitom sklidila tvrdou kritiku od představitelů čelních členů NATO. Ovšem, rozdíl oproti radaru tu je. Týká se financování projektu. Na tom by se měla podílet i Česká republika. A to za situace, kdy vláda ohlásila slovy ministra Kalouska brutální škrty, je více než povážlivé mrhání prostředky.

Kdo je nepřítel? 

Ministr Vondra dává centrum do souvislosti s antiraketami USA, jež mají být instalovány v Polsku, Rumunsku s Bulharsku. Tento systém je ale v současné podobě vojensky nesmyslný – je to „obrana bojiště“ (theatre defense) proti raketám krátkého a kratšího středního doletu. Kde jsou potenciální protivníci? Nejsou. I kdyby byli, máme se připravovat na válku v Evropě namísto toho, abychom jí zabraňovali? Vojenský smysl by systém začal mít, kdyby se jednou povýšil na součást aparátu kosmických válek v režii USA. To by odpovídalo strategickým úvahám, které se dnes začínají ve Spojených státech prosazovat. Něco takového ale vůbec není v zájmu České republiky ani Evropy

Strategické vojenské zařízení 

Ačkoli se na první pohled může zdát, že jde jen o jakousi kancelář a malý radar pro zachycování informací z orbity, neměli bychom se nechat mýlit. Strategické zařízení tohoto typu se neobejde bez dalšího zabezpečení. Kromě české ostrahy, která bude zvyšovat náklady na jeho provoz, se tak můžeme dočkat také rozmisťování dalších vojenských komponentů USA, např. mobilních raketových nosičů. Ministr obrany Vondra prohlásil, že centrum „je pouze začátek“.

Jednou už jsme je porazili

Iniciativa Ne základnám stála v čele hnutí proti radaru, které úspěšně zabránilo jeho výstavbě. Stejně tak dnes máme šanci zabránit opakování podobně nesmyslného kroku. Přidejte se k nám!. /a>

 

 

Zdroj: www.nezakladnam.cz

12.03.2011


amalia -
Flag it!no spam

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site.

 
load menu