Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
Tomasz Nałęcz

Tomasz Nałęcz: Nauka, by nie prowokować losu

Tomasz Nałęcz 40%

button ElectionsMeter.com

Rozmowa z prof. Tomaszem Nałęczem, historykiem, byłym wicemarszałkiem Sejmu, kandydatem PD-SdPl na prezydenta

 

Tomasz NałęczAgnieszka Kublik: To najstraszniejsza katastrofa w historii Polski.

Prof. Tomasz Nałęcz: Tak, niestety. Nigdy w Polsce, nigdy w żadnym innym kraju żaden naród nie stracił w jednej katastrofie tylu wybitnych ludzi.

 

Miejsce, czas i rozmiar katastrofy. Jest w tym jakaś tragiczna, przeklęta symbolika.

- Rzeczywiście, takie skojarzenie się samo nasuwa. Ja jednak tłumaczyłbym to ubóstwem naszego państwa. Nigdzie na świecie nie dzieje się tak, by do jednego samolotu, tak zdezelowanego i tak niespełniającego standardów bezpieczeństwa, wsiadało aż tyle najważniejszych osób w państwie. Widzę w tym jakąś ułańską fantazję i przekonanie, że jak się leci z prezydentem, to się nic złego stać nie może.

 

Stan techniczny samolotu rzeczywiście był nie najlepszy, ale też były bardzo złe warunki atmosferyczne. Inny samolot, który miał lądować w Smoleńsku, został skierowany na lotnisko Wnukowo.

- To prawda, ale poczekajmy na odczytanie informacji z czarnej skrzynki. Nie wiemy dziś, kto ostatecznie podjął decyzję, by mimo tak złych warunków pogodowych lądować w Smoleńsku.

Przekonanie o tragiczności tego miejsca samo się nasuwa, ale ja bym czerpał z tej tragedii naukę, by nie prowokować losu. By dbać o standardy bezpieczeństwa powszechnie funkcjonujące na świecie. W bardzo wielu krajach nie do pomyślenia byłoby, żeby razem z prezydentem leciało tak wiele znaczących w państwie osób.

Zemścił się nasz polski stosunek do standardów bezpieczeństwa i swoje zrobiło przekonanie, że jak się leci do narodowego sanktuarium, to wszystko jest mniej ważne i wszystko będzie dobrze.

Teorię o przeklętym miejscu oddalam, bo ona usprawiedliwiałaby ludzi. Moim zdaniem te dwie tragedie, ta sprzed 70 lat i ta obecna, są dziełem ludzi, a nie sił pozaludzkich.

 

Wojciech Kilar, komentując to, co się stało, mówił, że teraz można myśleć tylko o tym, czy to ma jakiś sens. Czy w tych wszystkich śmierciach może w ogóle być jakiś sens?

- Każda śmierć prowokuje do pytań o sens. Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie o sens. Ja sensu w tym nie wiedzę.

Wiem natomiast, że ta tragedia w bardzo istotny sposób wpłynie na polską politykę. Opadną emocje, przyschnie żałoba, ale bardzo wielu wybitnych postaci polskiej polityki zabraknie. Ich już nie ma.

Pojawią się nowi, i to w tak wielu miejscach, że to musi zmienić polską politykę.

Nie ma dziś osoby, która by potrafiła odpowiedzieć na pytanie, jak ta tragedia odbije się na wyborach prezydenckich. A odbije się na pewno.

 

 

Jak?

- Jeszcze na to za wcześnie.

 

Rozmawiał Agnieszka Kublik

 

Źródło: Gazeta Wyborcza (2010-04-10) (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)


cici -
Flag it!no spam

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site.

Back to poll: > Poland > Politicians > Tomasz Nałęcz
 
load menu