Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
 Strana maďarskej komunity - MKP

Niektoré návrhy SMK a menšín boli zohľadnené v ústave MR

Strana maďarskej komunity - MKP 38%

button ElectionsMeter.com

Tri návrhy Strany maďarskej koalície (SMK) boli údajne zohľadnené v znení novej maďarskej ústavy. Boli podobné tým, ktoré presadzovali aj menšiny žijúce na území Maďarska. Na dnešnej tlačovej konferencii to po stretnutí s predsedom Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku Jánom Fuzikom vyhlásil šéf SMK József Berényi.

V maďarskom parlamente v súčasnosti rokujú poslanci o návrhu novej ústavy, ktorá by mala byť prijatá 18. apríla. Premiér Viktor Orbán by mal podľa Berényiho dnes v zákonodarnom zbore oznámiť výsledky rokovaní. "Vyzerá to tak, že sme boli úspešní," podčiarkol Berényi.

SMK presadzovalo, aby v preambule základného zákona bola zmienka o tom, že menšiny sú štátotvornými komunitami. Ďalej, aby ochrana používania menšinových jazykov bola silnejšia, ako je tomu v súčasnosti. Poslednou požiadavkou bolo, aby zastúpenie menšín v maďarskom parlamente zabezpečovala aj &. acute;stava. Fuzik v tejto súvislosti dodal, že týmto sa zohľadnila konkrétnejšia formulácia na garantovanie parlamentného zastúpenia menšín.

...

Zdroj: TASR


jarmilka -
Flag it!no spam

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site.

 
load menu