Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
Peak oil (Energy Crisis)

Umíme zpracovat vyhořelé jaderné palivo, hlásí Čína

Peak oil (Energy Crisis), alarmist 86%

button ElectionsMeter.com

 

Čína vyvinula technologie, které jí umožní zpracovávat vyhořelé jaderné palivo. Oznámila to státní televize. Čína se tak stává po Francii, Británii a Indii čtvrtou zemí na světě, která umí recyklovat jaderné palivo.

 

„Je to začátek nové energetické spolupráce mezi Čínou a Ruskem,“ uvedl při spuštění ropovodu na čínsko-ruské hranici jeden z ředitelů čínské petrolejářské společnosti PetroChina Jao Wej.

 

Ruské ropovody ze západní Sibiře zatím směřovaly jen do Evropy a do Číny se ropa dopravovala po železnici. V Číně ale roste hlad po energiích a už se pracuje na prodloužení stávajícího ropovodu do celkové délky 4 700 kilometrů. Tato druhá fáze má být dokončena do tří let.

 

Dosavadní práce stály v přepočtu téměř půl biliónu korun a z části je financuje čínská strana.

 

Ruský premiér Vladimir Putin prohlásil, že projekt je zároveň součástí snahy Moskvy diverzifikovat své dodávky a nespoléhat se jen na vývoz do jedné oblasti.

 

Z Ruska by novým ropovodem v příštích dvou desetiletích mělo každoročně do Číny přitéct 15 miliónů tun ropy, tedy asi 300 000 barelů suroviny denně.

 

Čína a Rusko dosáhly svých prvenství v uplynulých dvou letech. Rusko v těžbě ropy předběhlo Saúdskou Ar&aa. ute;bii v roce 2009, Čína ve spotřebě energie překonala USA v loňském roce.

 

 

2. ledna 2011

Zdroj: www.novinky.cz

24.01.2011


Kira -
Flag it!no spam

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site.

 
load menu