Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
Jan Švejnar

Svejnar

Jan Švejnar 58%

button ElectionsMeter.com

Jan Svejnar je česko-americký ekonom a politik. V roce 2008 neúspěšně kandidoval na post prezidenta České republiky.


život

Jan Švejnar se narodil 2.října 1952 v Praze. Když mu bylo 17 let odešel za rodiči nejdříve do Švýcarska a pak do Spojených Států. Vystudoval Cornellovu universitu v New Yorku, kterou ukončil bakalářským titulem. Poté Svejnar pokračoval svá studia na Princetonu v New Jersey, kde získal magisterský titul a doktorát. (Zajímavost: Jedním ze Svejnarových profesorů byl Sir Arthur Lewis, nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1979.)

 

Po studiích začal přednášet ekonomií nejdříve na Cornellově univerzitě (1978-1987), poté na Pittsburghské univerzitě (1987-1996) a od roku 1996 na Michiganské univerzitě. 

 

V roce 1991, po pádu komunismu, Jan Švejnar založil Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium (Center for Economic Research and Graduate Education, CERGE) na Karlově univerzitě. Na tomto projektu se také podíleli Josef Zieleniec, tehdejší rektor Karlovy Univerzity Radim Palouš, Pittsburghská univerzita, a profesor Richard Quandt, poradce významné Mellonovy nadace. 

 

rodina

Profesor Švejnar se oženil s Katherine Terrell Švejnarovou a má dvě děti, Lauru a Daniela. Katherine Terrellová, je rovněž uznávanou profesorkou ekonomie a působí na Michiganské univerzitě v oboru ekonomie práce. Syn Jana Svejnara Daniel Švejnar žije v New Yorku a jako bankéř se zabývá financováním investičních projektů větrné a solární energie. Dcera Laura Švejnarová nyní dokončuje bakalářské studium na Michiganské univerzitě v oboru psychologie. Svejnar a jeho dcera mají oba české občanství.

 

V mládí Jan Švejnar závodil v ČSSR v lyžování, dodnes lyžuje a také rád hraje tenis, hraje na kytaru, ocení dobré jídlo a pití, má rád klasickou hudbu a jazz, filmy Miloše Formana, rományMilana Kundery, písničky Voskovce a Wericha a Jiřího Suchého, divadlo na Vinohradech. Mluví plynně anglicky a francouzsky, pracovně se domluví rusky a španělsky. 

...continues

Jan Svejnar v médiích:

 

 

21.06.2009 / 21:22:19


jarmila -
Flag it!no spam

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site.

 
load menu