Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
Ivan Cinka

CINKA: Zdražování je především dílem vlády

Ivan Cinka 35%

button ElectionsMeter.com

Spotřebitelské ceny vzrostly v prvním čtvrtletí letošního roku proti předchozímu čtvrtletí o 2,5 procenta, což byl nejvyšší mezičtvrtletní růst od prvního čtvrtletí 2008. Meziročně vzrostly ceny o 3,7 %, tedy nejvíce od čtvrtého čtvrtletí 2008.

 

Vyplývá to z včera zveřejněných údajů Českého statistického úřadu. Razantní nárůst inflace od ledna letošního roku způsobilo především zvýšení sazby snížené daně z přidané hodnoty (DPH) z 10 na 14 %, které si vláda trojkoalice prosadila ve sněmovně. Projevilo se zejména v cenách potravin, nealkoholických nápojů, zdraví, bydlení a dopravy.

 

* * *

 

Meziroční růst tržních cen zrychlil na 2,3 % (z 1,7 % ve 4. Q 2011) a regulovaných cen na 9,8 % (z 6 %). Co se týče regulovaných cen, zemní plyn zdražil meziročně o 25,1 %, čisté nájemné se zvýšilo o 5,5 %, z toho regulované o 14 % (tržní o 1,7 %), elektřina byla dražší o 4,2 %. Z položek podléhajícím nižší sazbě DPH vzrostly zejména ceny vodn&ea. ute;ho (o 11,9 %), stočného (o 10,4 %), tepla a teplé vody (o 7,4 %).

 

Ivan CINKA

 

Čtěte více: Haló noviny (11. 4. 2012)


martina -
Flag it!no spam

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site.

 
load menu