Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
Grzegorz Schetyna

GRZEGORZ SCHETYNA: "Trybunał utemperował zapędy prezydenta"

Grzegorz Schetyna 45%

button ElectionsMeter.com

TK orzekł, a PiS swoje, a PO swojeSCHETYNA O WYROKU TK

 

Wyrok Trybunału wszystkich zadowolił? - Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest jednoznaczne - ocenił w Sygnałach Dnia wicepremier Grzegorz Schetyna i przyznał, że "werdykt powinien utemperować zapędy Kancelarii Prezydenta, która starała się kreować głowę państwa na głównego rozgrywającego w polityce zagranicznej". - Ja jestem tym orzeczeniem usatysfakcjonowany - mówił za to w TVN 24 Andrzej Duda z Kancelarii Prezydenta. TK zdecydował w środę, że do rządu należy przygotowanie stanowiska Polski na szczyty Unii Europejskiej, a w spotkaniu nasz kraj reprezentuje premier lub wyznaczony przez niego minister. Sędziowie podkreślili jednak, że to prezydent jest Najwyższym przedstawicielem Rzeczpospolitej i sam może podejmować decyzję o wyjeździe na szczyty.

 

Grzegorz Schetyna: prezydent reprezentuje stanowisko rządu

Zdaniem wicepremiera orzeczenie TK jest zgodne z interpretacją rządowych ekspertów - to rząd odpowiada za politykę zagraniczną. Jak podkreśla, werdykt jest jasny i jednoznacznie rozstrzyga, że to do Rady Ministrów należy prowadzenie polityki zagranicznej. - Kontynuowanie pracy nad ustawą kompetencyjną jest bezprzedmiotowe - stwierdził Grzegorz Schetyna. Wicepremier podkreśla też, że w orzeczeniu sędziowie jasno stwierdzili, że prezydent wprawdzie może jeździć na szczyty UE, ale podczas spotkań musi zajmować stanowisko takie jak rząd. - W sytuacji, gdy prezydent nie będzie stosował się do wytycznych rządu, na przykład podczas spotkań Rady Unii Europejskiej, złamie orzeczenie Trybunału - podkreślił szef MSWiA.

...

 

as//kwj

09:13, 21.05.2009 /Polskie Radio, TVN24

www.tvn24.pl

2009-05-21


taktek -
Flag it!no spam

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site.

Back to poll: > Poland > Politicians > Grzegorz Schetyna
 
load menu