Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
Andrzej Orzechowski

Regionalni politycy chcą mieć w Ełku śmigłowiec LPR

Andrzej Orzechowski 36%

button ElectionsMeter.com

Władze Ełku i regionalni politycy chcą, żeby do tego miasta została przeniesiona z Suwałk baza śmigłowcowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR). Uważają, że zmiana lokalizacji bazy spowoduje skrócenie czasu dolotu helikoptera ratowniczego na miejsce wypadków oraz umożliwi jego operowanie w rejonie Wielkich Jezior Mazurskich. Dyrektor LPR, Robert Gałązkowski zadaje jednak pytanie o sensowność przeprowadzki bazy. 

Za powstaniem nowej bazy dla śmigłowca LPR w Ełku lobbują nie tylko władze miasta, ale także politycy. W sprawę zaangażował się poseł Platformy - Andrzej Orzechowski, który do projektu usiłuje przekonać minister zdrowia Ewę Kopacz.

Politycy nakłaniający resort zdrowia do zmiany miejsca stacjonowania maszyny LPR przywołują m.in. argument, że zasięg działania śmigłowca startującego z bazy w Suwałkach nie sięga Wielkich Jezior Mazurskich. - Jego stacjonowanie w Ełku spowodowałoby objęcie obszarem działań LPR nie tylko rejonu Wielkich Jezior, ale także Pojezierza Ełckiego, Augustowskiego oraz nadal sporej części Suwalszczyzny - zapewniają.


Obecnie śmigłowce Mi-2 w jakie wyposażone jest LPR latają na wezwania do wypadków w promieniu około 50 kilometrów od bazy. Na tyle pozwala ich zasięg i prędkość przelotowa. Użycie powietrznego ratownika ma sens, jeśli śmigłowiec dotrze na miejsce wypadku w czasie do 20 minut.

Teoretyczny zasięg działania helikoptera z bazy w Suwałkach obejmuje terytorium Białorusi oraz Obwodu Kaliningradzkiego, natomiast nie sięga on - według lokalnych polityków - Wielkich Jezior. To jeden z przytaczanych argumentów za zmianą stacjonowania śmigłowca LPR. Jest i drugi.

- Dodatkowo, za lokalizacją bazy helikoptera ratowniczego w Ełku przemawia fakt, że w szpitalu miejskim od roku istnieje ośrodek kardiologii interwencyjnej, gdzie z ostrym zespołem wieńcowym trafiło dotąd z terenu Suwałk, Giżycka, Augustowa, Pisza i Grajewa ponad 450 osób - przekonuje prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz.

Zapytany przez portal rynekzdrowia.pl o opinię na temat przeniesienia bazy LPR do Ełku, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Robert Gałązkowski tłumaczy: - Mówiąc o nowej bazie w Ełku trzeba sobie postawić pytanie przede wszystkim o sens takiej ewentualnej decyzji. W mojej ocenie nic jej nie uzasadnia. Niebawem zostaniemy wyposażeni w nowe śmigłowce, szybsze i o większym zasięgu niż te, którymi dysponujemy do tej pory. Argument czasu w tym przypadku będzie zupełnie nieuzasadniony.

Dyrektor Robert Galązkowski dodaje: - Nie rozumiem też tezy, że śmigłowiec z Suwałk, nie obejmuje swym zasięgiem działania obszaru Wielkich Jezior Mazurskich, ale nie chciałbym polemizować na ten temat na łamach mediów. Mamy podpisane z wszystkimi odpowiednimi służbami umowy i w ciągu 20 minut jesteśmy w stanie podjąć pacjenta z łodzi na tym terenie.

 

Gazeta Wsp. oacute;łczesna,JJ/Rynek Zdrowia
2008-11-17 16:01:00

 

http://www.rynekzdrowia.pl/Aktualnosci/Regionalni-politycy-chca-miec-w-Elku-smiglowiec-LPR,2934.html


alexasa -
Flag it!no spam

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site.

 
load menu