Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
Alexandr Vondra

Vondra je polomrtvý muž

Alexandr Vondra 15%

button ElectionsMeter.com

Ministr obrany Alexandr Vondra z ODS po té, kdy jako politik je odpovědný za minimálně dvojnásobně předraženou zakázku firmy ProMoPro, která zajišťovala některé konferenční služby pro ministerstvo zahraničí v době našeho předsednictví Evropské unie a kdy jeho vojenská policie přepadla Českou televizi, je evidentně jako politik polomrtvý muž, a to ať jednání na mimořádné schůzi parlamentu, která se má zabývat právě jeho případem, dopadne jakkoliv.

Politika je v mediálním věku převážně o symbolech, a ač by si ostudu zasloužili spíše mnozí jiní, ministr Vondra se stal symbolem korupce a arogance, nejen kvůli jednání jeho policie, kterou snad ani moc ovlivnit nemohl, ale hlavně proto, jak hovořil po zveřejnění všech okolností kolem přeplacené zakázky v Poslanecké sněmovně. Před tím totiž koaličním partnerům slíbil, konkrétně Karlu Schwarzenbergovi, že se za kauzu pokorně omluví a oni omluvu přijmou a nebudou se k ní vracet, což se nestalo. Ať po tomto všem na ministerstvu Alexandr Vondra vydrží nebo ne, jeho váha bude velmi malá, a to nejen na ministerstvu, ale i při koaličních jednáních. ODS se scvrkává: Premiér ztrácí nejen své příznivce, ale tímto i nejsilnější figuru svého týmu. 

A protože všichni tohle vědí, všem tato kauza mimořádně vyhovuje, protože vytváří mohutnou kouřovou clonu pro další podobné aféry a zvyšuje váhu koaličních partnerů, a to i těch, kteří mají své problémy. TOP 09 i Věci veřejné ve vládě chtějí zůstat, ale slabá ODS s ušpiněnou tváří jim maximálně vyhovuje. Pustíme-li se do čistých spekulací, že i obvinění náměstka pražského primátora Karla Březiny z ČSSD za porušení zákona kvůli členství v dobře honorovaných městských firmách, kterým porušil zákon, protože nedodržel tříroční lhůtu absence kvůli svým předešlým angažmá ve zkrachovaných firmách, mohla být dobře načasovaná, aby odpoutala pozornost od kauzy Vondra, tak se to zatím evidentně nepovedlo. Dokonce naopak skutečnost, že ODS toleruje Březinu a nechává ho v radě města, obraz korupční ODS ještě více podtrhuje. A podobně nechutná aféra kolem místopředsedy Věcí veřejných Jaroslava Škárka, jehož údajně uplácel za loajalitu Vít Bárta, se v této kouřové cloně může zmenšit. Rozhodně ale obě t. to kauzy značně posilují pozici TOP 09 v současné koalici. 

...

Autor:  Karel Hvížďala

 

Zdroj: Český rozhlas


jarmilka -
Flag it!no spam

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site.

 
load menu