Politicians and Election, Vote in Freedom, Actively Participate in Democracy, Vote for Change, Online referendum
Ahmet Davutoğlu

Davutoğlu: Balkanlar'da tarihin normalleşmesini istiyoruz

Ahmet Davutoğlu 49%

button ElectionsMeter.com

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Balkanlar'da tarihin normalleşmesini istiyoruz. Geleceğe kriz odaklı değil, vizyon odaklı bakmak istiyoruz." dedi. Davutoğlu tarihin normalleşmesinden kastinin, şehirlerin normalleşmesi, bölgesel bir işbirliğinin oluşturulması, yeni bir Avrupa'nın inşaası, küresel ve ekonomik politikalar da Avrupa'nın yeniden inşaası olarak açıkladı.

Davutoğlu, 4. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Trakya Üniverisitesi'nde düzenlenen etkinlikte Türkiye'nin 2012 yılında uygulayacağı dış politika alakalı önemli mesajlar verdi. Davutoğlu, Balkanlara ve Ortadoğu'ya büyük bir haksızlık yapıldığına da dikkat çekti. Avrupa'da ne zaman bir karşılık bir etnik çatışma olsa hemen akla Balkanların ve Ortadoğu'nun geldiğinin işaret ederek şöyle konuştu: "Oryantalist bakışla Balkan milletleri Ortadoğu ülkeleri, birbirini öldüren kana susamış milletler. Halbuki, 19. asıra kadar baktığınızda alında balkanlara baktığınızda Balkanlar huzur içindedir. Edirne, Filibe, Selanik, Üsküp herhangi bir çatışmayı 19. yüzyıla kadar görmediler. 20. yüzyıl bu tarihin döneminde maalesef kötü bir parantezdir. 1. ve 2. Dünya Savaşı, Soğuk Savaş ve ardından Kosova ve Bosna'da yaşanan çatışmalar. Biz bu parantezi kapatmak istiyoruz. Bu savaşların hiç birisi Balkan milletlerin kendi iradeleri ile çıkmış savaşlar değildir. Ortadoğu şehirleri de görmedi."

...

 

 

29.12.2011

T. uuml;m makaleyi okuyun: www.zaman.com.tr

2011-12-29


amalia -
Flag it!no spam

ElectionsMeter is not responsible for the content of the text. Please refer always to the author. Every text published on ElectionsMeter should include original name of the author and reference to the original source. Users are obliged to follow notice of copyright infringement. Please read carefully policy of the site.

Back to poll: > Turkey > Politicians > Ahmet Davutoğlu
 
load menu